Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe

to projekt badawczy, którego celem jest opis procesu przemian w upowszechnianiu i odbiorze zdigitalizowanych zasobów dziedzictwa kulturowego w latach 2004–2014. Efektem projektu będą zawarte w raporcie końcowym wyniki badań oraz rekomendacje dla instytucji kultury, animatorów i twórców społecznych archiwów w zakresie upowszechniania dziedzictwa kulturowego w postaci cyfrowej.

Osiem problemów z cyfrowym dziedzictwem Relacja z seminarium podsumowującego projekt badawczy Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe

Celem seminarium było z jednej strony podsumowanie wyników badań dotyczących zmian i trendów w cyfryzacji, digitalizacji i sieciowej archiwizacji dziedzictwa kulturowego w przeciągu ostatnich lat (okres 2004–2014), z drugiej strony – próba wypracowania zaleceń i rekomendacji dla osób i instytucji podejmujących taką działalność, w szczególności dla prowadzonego w ramach MIK projektu Wirtualne Muzea Małopolski.

5 stycznia 2018

Raporty cząstkowe z realizacji trzeciego modułu badawczego

Zapraszamy do zapoznania się z raportem cząstkowym „Odbiór dziedzictwa kulturowego przez ‚profesjonalnych’ odbiorców kultury i pasjonatów” opracowanym przez Anną Fiń i Aldonę Guzik oraz raportem „Praktyki odbioru dziedzictwa kulturowego” przygotowanym przez Mariusza Dzięglewskiego.

2 stycznia 2018

Cyfrowe dziedzictwo kulturowe w perspektywie ich twórców

Zapraszamy do zapoznania się z drugim raportem cząstkowym naszego projektu autorstwa Mariusza Dzięglewskiego oraz Aldony Guzik.

4 stycznia 2017

Odbiór cyfrowego dziedzictwa kulturowego – badanie ankietowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu ankietowym, które ma na celu pozyskanie informacji na temat doświadczeń związanych z oglądaniem i wykorzystywaniem zasobów dostępnych w internecie (zdjęć, książek, zabytków).

16 października 2016

Pierwszy raport cząstkowy o cyfrowym dziedzictwie kulturowym

Zapraszamy do zapoznania się z raportem cząstkowym projektu „Cyfrowe praktyki i strategie udostępniania i odbioru dziedzictwa kulturowego w Polsce w latach 2004-2014” autorstwa Mariusza Dzięglewskiego oraz Aldony Guzik.

18 lipca 2016

PODSUMOWANIE SYMPOZJUM NAUKOWEGO „DZIEDZICTWO KULTUROWE W DOBIE NOWYCH MEDIÓW”

19 maja 2016 roku w Muzeum Archeologicznym w Krakowie odbyło się spotkanie środowiska naukowego i praktyków kultury dotyczące tematu digitalizacji oraz upowszechniania cyfrowego dziedzictwa kulturowego za pośrednictwem nowych mediów. W ramach 6 sesji tematycznych przedstawiono aż 20 referatów.

27 maja 2016

O cyfrowym dziedzictwie kulturowym słów kilka w Radiu Kraków

Zapraszamy do odsłuchania audycji „Pracują na Nobla” w Radiu Kraków, w której dr Mariusz Dzięglewski, Piotr Knaś i prof. Jadwiga Mazur opowiadają o wynikach naszych badań, w tym o roli digitalizacji i upowszechniania cyfrowego dziedzictwa kulturowego.

24 maja 2016

Dziedzictwo kulturowe a internet

Zachęcamy do lektury książki „Sieć pamięci. Cyfrowe postaci pamięci społecznej” pod redakcją Anny Fiń i Łucji Kapralskiej, w której podjęto temat sposobów i kierunków upamiętniania przeszłości w internecie.

9 marca 2016

Relacja ze spotkania Digitalizacja kultury – od zachowania do upowszechniania

28 stycznia 2016 r. w Małopolskim Instytucie Kultury odbyła się konferencja poświęcona podsumowaniu polskich doświadczeń związanych z digitalizacją kultury. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami.

19 lutego 2016

Relacja ze spotkania „Strategie digitalizacji. Praktyki użycia cyfrowych obiektów”

20 listopada 2015 r. w Małopolskim Instytucie Kultury odbyło się spotkanie poświęcone tematowi digitalizacji i upowszechniania cyfrowego dziedzictwa kulturowego w internecie.

8 grudnia 2015

Spotkanie Strategie digitalizacji. Praktyki użycia cyfrowych obiektów

Serdecznie zapraszamy na spotkanie poświęcone tematowi digitalizacji zasobów kulturowych. Seminarium odbędzie się 20 listopada 2015 roku (piątek), o godz. 11.00 w Małopolskim Instytucie Kultury.

13 listopada 2015

Nasz projekt na kongresie Digital Heritage

Mariusz Dzięglewski, kierownik projektu Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe, wygłosił na międzynarodowym kongresie Digital Heritage referat na temat przemian w prawodawstwie dotyczącym digitalizacji oraz typów repozytoriów cyfrowych w Polsce.

4 listopada 2015

Open GLAM, czyli otwartość instytucji kultury w Polsce

Zapraszamy do przeczytania raportu z badań Centrum Cyfrowego pt. Otwartość w instytucjach kultury. W publikacji podjęto istotną problematykę wdrażania i rozwoju polityki dostępności w instytucjach kultury typu GLAM w kontekście digitalizacji zasobów dziedzictwa kulturowego w Polsce.

13 października 2015

Wstępne wyniki pierwszego modułu badań

Zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi wnioskami pierwszego modułu badawczego. Raport cząstkowy ze szczegółowymi wynikami zostanie opublikowany w wersji elektronicznej w drugiej połowie listopada 2015 roku.

22 września 2015

Będziemy na międzynarodowej konferencji Digital Heritage 2015!

Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane wyniki pierwszego modułu badawczego na temat praktyk i strategii upowszechniania i odbioru dziedzictwa kulturowego w Polsce.

16 lipca 2015

MAŁOPOLSKI INSTYTUT KULTURY W KRAKOWIE, ul. 28 lipca 1943 17c, 30-233 Kraków, tel.: +48 12 422 18 84, 631 30 70, 631 31 75, NIP: 675 000 44 88 | Projekt i wykonanie | Polityka prywatności